Ученички парламент и педагог школе одржали презентацију о превенцији у борби против Корона вируса

Датум: 12. Mart 2020 11:09 Категорија: Новости

Како се преноси корона вирус?

Корона вирус се, као и друге капљичне вирусне инфекције, преноси ваздухом са особе на особу кашљањем и кијањем.
Може да се пренесе и додиром руковање или грљењем.
И даље није сасвим јасно колико дана може да преживи на површинама али претпоставља се пар дана због чега је и хигијена површина јако битна.

Када се јављају први симптоми корона вируса?
Први симптоми инфекције корона вирусом могу да се јаве у периоду од два дана до две недеље од тренутка изложености.
Из тог разлога је период изолације путника из угрожених подручја око две недеље.

Које симптоме изазива корона вирус?
Корона вирус најчешће даје ове симптоме:
а) висока температура,
б) сув кашаљ,
ц) отежано дисање и кратак дах.
Може дати и симптоме као што су болови у мишићима, малаксалост, главобоља, продуктивни кашаљ са искашљавањем, дијареја, али и цурење из носа (редје).
Овај вирус има афинитет према доњим респираторним путевима, тј према бронхијама и плућима, па сам тим може да проузрокује бронхитис и упалу плућа (пнеумонију).
Обично за три недеље прођу симптоми.

КАРАКТЕРИСТИЧНО ЗА ОВАЈ ВИРУС ЈЕ ДА СЕ РАЗВИЈА ПОСТЕПЕНО, ЗА РАЗЛИКУ ОД ГРИПА ГДЕ СЕ СИМПТОМИ ПОЈАВЉУЈУ НАГЛО.

Како изгледа корона вирус код деце?
Деца такође могу да добију корона вирус али ако дође до упале плућа, код деце се обично развије блажи облик пнеумоније и поред кашља и убрзаног дисања, сатурација (засићеност крви кисеоником) обично није оштећена.
Деца се и брже опорављају, али се разлог још увек не зна.
Посебну пажњу треба обратити ако се појави поспаност, летаргија, конвулзије, али и агитираност.

Које су компликације инфекције корона вирусом?
Компликације инфекције корона вирусом су најчешће код старијих особа и особа оболелих од других хроничних болести.
Оне представљају акутни респираторни дистрес синдром где је самостално дисање угрожено, сепса и септички шок.
Срећом ове компликације су ретке и не треба да се паничи.

Да ли постоји лек за инфекцију изазвну корона вирусом?
Не, не постоје специфични лекови за инфекцију корона вирусом.
Интензивно се врше испитивања са неким већ постојећим антивирусним лековима за неке друге вирусе, као и још неким лековима који би могли помоћи у излечењу.
За сада неки од њих дају обећавајуће резултате.
Како да се заштитите од корона вируса?
1. Перите руке сапуном и водом или алкохолним дезифицијенсима (пре и након припреме хране и конзумирања хране, након употребе тоалета, након доласка из спољне средине, кад се бринете о болесном, кад су руке видљиво прљаве, након контакта са животињама и њиховим излучевинама),
2. Проветравајте редовно просторије,
3. Уколико идете на места где има много људи или у било коју здравствену установу, носите маску,
4. Када кашљете и кијате покријте уста нос марамицом или лактом и након тога обавезно оперите руке водом и сапуном, упозорите и људе око себе на то,
5. Избегавајте близак контакт са свима који имају температуру и кашаљ, као и места јавних окупљања и претеране гужве,
6. Ако имате грозницу, кашаљ и отежано дисање, јавите се лекару и поделите претходну историју путовања са лекаром,
7. Када посец́ујете сточне пијаце или фарме у областима у којима тренутно постоји нови корона вирус, избегавајте директан незаштиц́ени контакт са живим животињама и површинама у контакту са животињама,
8. Конзумирање сирових или подхлађених животињских производа треба избегавати.
Са сировим месом, млеком или органима животиња треба поступати пажљиво, како би се избегла унакрсна контаминација некуваном храном.
То подразумева редовно прање и дезинфекцију руку, прибора, опреме и радних површина, као и коришћење заштитне опреме.
Месо и јаја морају бити скувани.